دیوید فیلو وجری یانگ ،صاحب یاهو

011

جری یانگ و دیوید فیلو (، یکی دیگر از نام آوران جوان و موفق عصر دیجیتال معاصر به شمار می روند. این زوج جوان کارآفرین آمریکایی ، همانند پیشینیان خود ، هیولت و پکارد (در HP) و رقیبانشان لری و سرگئی (در Google) ، با راه اندازی یک سازمان اطلاع رسانی – تجاری دیجیتالی ، ظرف چند سال ، بزرگ ترین پورتال پهنه جهانی وب را با میلیون ها کاربر و گردش مالی میلیارد دلاری ، طراحی و راه اندازی کردند. اکنون هزاران نفر از جنوب شرق آسیا گرفته تا شمال کانادا ، بر پایه سیستم کارآفرینی دیجیتالی پهناور یاهو ، به کار مشغول هستند.

جریی یانگ و دیوید فیلو، اواسط دهه نود میلادی، پرتال اینترنتی Yahoo.com را راه اندازی کردند. این دو ، همانند لری پیج و سرگوی برین در گوگل، متخصصان رایانه و از خلاقان عصر دیجیتال بودند که به عنوان شخصیت‌های دانشگاهی و برنامه نویس، استارت آپ موفقی را پایه ریزی کردند که پس از دو دهه، در فهرست 10 کسب و کار اینترنتی موفق دنیا قرار گرفت.

فیلو، امروزه به عنوان یک کارآفرین دیجیتالی موفق (Digital Entrepreneur) و در باشگاه میلیاردرهای Forbes قرار دارد و کسب و کاری که 20 سال پیش راه اندازی کرد و ابتدا فقط یک دایرکتوری ساده از پرتال‌های اینترنتی بود و یک موتور جست وجوی تقریبا ضعیف، امروزه تبدیل به یکی از غول‌های دنیای اینترنت شد. غولی که بیش از 200 سرویس و محصول متنوع را در عرصه‌های مختلف از جست وجو گرفته تا پست الکترونیک و مسنجر و میزبانی و پوشش اخبار لحظه به لحظه مالتی مدیا، در اختیار صدها میلیون مخاطب روزانه در سراسر جهان قرار می‌دهد.
فیلو را باید در کنار نام‌های پر افتخاری چون جف بزوس در amazon، یا لری پیج در Google یا استیو جابز در apple قرار داد. چرا که ایده دیجیتالی خلاقانه وی و جری، چنان در سبک زندگی صدها میلیون شهروند کره زمین تغییر ایجاد کرد که هنوز هم برخی از محصولات این پرتال، مانند مسنجر و سرویس پست الکترونیک، با وجود رقبای قوی با سرویس‌های بهتر، مخاطب پر و پا قرص دارد. فیلو و همکارانش در یاهو، چهره واقعی یک سازمان یادگیرنده (Learning organization) را خلق کردند. حقوق سالانه آقای فیلو، همانند حقوق سالانه مارک زاکربرگ، مؤسس غول شبکه‌های اجتماعی، فیس بوک، تنها 1 دلار در سال است! از سال 2014 میلادی، آقای فیلو، به عنوان CEO در یاهو فعال هست و تلاش می‌کند تا این شرکت در برابر رقبای سنتی خود مانند گوگل و آلتاویستا و MSN.COM جناب بیل گیتس، همچنان یک رقیب قدرتمند باشد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس