پیر امیدیار ایرانی موسس ebay

005

مهندس ایرانی الاصل مقیم آمریکا نیز که با همسرش ، بزرگ ترین حراجی آنلاین جهان را با میلیاردها درلار درامد پایه گذاری کرده اند ، اکنون یکی از قطب های کارآفرینی دیجیتالی در جهان به شمار می ایند.

نامش پیر (Pierre) و فامیلش امیدیار Omidyar) ) بود. او هم مانند دیگر بازیگران بزرگ عصر دیجیتال ، در اواسط اخرین دهه قرن بیستم میلادی ، یعنی سپتامبر 1995 ، پورتالی را طراحی و راه اندازی کرد که ایده خلاقانه و دیجیتالی او و همسرش Pam ، اکنون به نام ebay ، مشهورترین و برترین سایت حراجی آنلاین وب به شمار می رود. ایشان ، از دیگر کارآفرینان ایرانی پر افتخار در حوزه فناوری اطلاعات می باشند که حراجی انلاین وی ، هزاران نفر را به کار مشغول کرده است

پیر امیدیار در21ژوئن 1967از پدری ایرانی و مادری فرانسوی در پاریس به دنیا آمد. 6ساله بود که با خانواده اش به مریلند آمریکا رفت و در 14سالگی با نوشتن دومین برنامه رایانه‌ای برای کتابخانه مدرسه پا به دنیای بیتها گذاشت. پیر امیدیار رئیس و موسس سایت ای‌بی (e-bay) اولین و معروفترین وبگاه مخصوص حراج و خرید و فروش اینترنتی که تا آخر سال 1998 2/1میلیون عضو 750میلیون دلار حجم معاملات و حدود8میلیون دلار سود به هم زده بود ، راه اندازی کرد. حالا بعد از گذشت مدت کمی ، شرکت بزرگی شده است با بیش از 6000 کارمند میلیون ها مشتری ثبت شده .

پیر امیدیار ، جوان ایرانی الاصل مقیم آمریکا ، در سال 2006 با 10 میلیارد دلار ثروت که همه اش از راه کسب و کار الکترونیکی و رهبری بر بازار های عصر دیجیتال حاصل شده است ،

سی و پنجمین میلیاردر جهان و نوزدهمین میلیاردر آمریکا به شمار می رود. در ان سالهای نه چندان دور ، تصور این که روزی ، خلق مکانی برای خرید و فروش اجناس دست دوم یا تا حدی نو و آفرینش یک حراجی واقعی دیجیتالی ، حتمی شود ، آرزویی به بزرگی آرزوهای چارلز دیکنز بود! اما آرمان طلایی پیر ، چند سال پس از هزاره سوم ، به واقعیتی مسلم مبدل گشت اکنون آن رویای شیرین به چنان حقیقتی مبدل شده است که فقط دامنه ebay.com ، میلیون ها دلار قیمت دارد. پیر را باید افتخاری برای دنیال دیجیتال ایران دانست .

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس