مادرمعنوی بلوتوث ماریا خرسند

001

مادرمعنوی بلوتوث ماریا خرسند

فاطمه رستم خانی

بانوی که با کاروتلاش بی وفقه خود درصنعت آی تی جهان، برای خود آوازه بلندی را بدست آورد . ماریا خرسند ایرانی الاصل بوده ومتولد 1967، 49ساله ودرشهر ساری دیده به عالم هستی گشود. ایشان پس از پایان تحصیلات متوسطه درسن پانزده سالگی به امریکا ایالت لس آنجلس  مهاجرت کرد وبه تحصیل دررشته کامپیوتر درسال 1981دردانشگاه فولرترن fullerton  کالیفرنیا پرداخت.

ماریا خرسند درزمان مدیرت خود درشرکت اریکسون سوئدی مسئولیت پروژه انقلابی IT درزمینه فناوری اطلاعات وارتباطات وتکنولوژی “بلوتوث ” را عهده دار بود و با برنامه ریزی ها وسیاست گزاری مناسب وبه موقع خویش با سرعت زیادی دراندک زمان لازم به این فضای پیچیده وتکنیکی دست یافته وتوانست ایده خود را تجاری نموده و وارد بازارعرضه تولیدات آی تی محور گردد . ولقب مادر معنوی تکنولوژی بلوثوت را برای خود  دراذهان ثبت نماید .

وی هم اکنون یکی از مدیران مشهور صنعت IT درجهان بشمار میرود . و یکی از زنان فعال ایرانی است که شهرت خوبی را دراین صنعت برای خود بوجود آورد والبته اکثریت مردم دنیا با تکنولوژی بلوتوث آشنا هستند ودر واقع کمتر گوشی است که به این تکنولوژی مجهز نباشد.  ماریا خرسند در زمان مدیریت خود در شرکت اریکسون سوئد، ریاست پروژه بزرگ بلوتوث را بر عهده داشت و در واقع بنيان‌گذار تکنولوژی بلوتوث محسوب می‌شود.

وی همچنین از سال 2001 رئیس بخش لایسنس تکنولوژی اریکسون بوده است. ایشان در شرکت فناوری OMX به‌عنوان مدیرعامل لایسنس تکنولوژی اریکسون وعلاوه بر رزومه کاری خود دراین شرکت به مدیرعاملی شرکت Dell   که درزمینه سخت افزاری و لب تاپ  تولید وعرضه محصولات دارد ، منصوب گردید .وی مدیرعامل شرکت تحقیقات فناوری SP است و از سال 2004 رئیس بازارهای مالی در شرکت فناوری OMX است .

دراین رابطه بیرگیتا بولین، رئیس هیات مدیره شرکت تحقیقات فنی SP که در سال 1920 تاسیس شده است،  از انتصاب خانم خرسند به سمت مدیریت عاملی این شرکت بسیار خشنود بود و اعلام کرد سابقه فعالیت‌های بین‌المللی خانم خرسند و تجربه فراگیر او در این صنعت و نیز توانایی‌های رهبری وی در دوران‌ تغییر تاثیری بزرگ بر عملکرد آینده شرکت در حوزه توسعه تحقیقات و فناوری خواهد داشت.

بولتن درادامه اضافه کرد :که در این دوران که همه چیز در حال جهانی شدن است تحقیقات و جایگاه برتر در حوزه فناوری اهمیت بالایی دارد. شرکت تحقیقاتی SP در 6 حوزه یعنی انرژی، تکنولوژی اطلاعات و مخابرات، علوم حیات، ریسک و امنیت، محیط‌زیست و حمل‌ونقل فعالیت می‌کند. این شرکت در حوزه‌های مهم یادشده به فعالیت تحقیقاتی و توسعه‌ای مشغول است و نتایج تحقیقات خود را در اختیار شرکت‌ها و صنایع قرار می‌دهد تا به ابزارهای کاربردی و عملی تبدیل شود. درحقیقت شرکت SP حلقه ارتباطی بین دانشگاه و صنعت است.

این شرکت نتایج تحقیقات خود را به صنایع منتقل می‌کند و صنایع با استفاده از آنها راه‌حل‌های کارآ برای افزایش رقابت‌پذیری پیدا می‌کنند. طی سال‌هایی که خانم خرسند در سمت مدیریت عاملی شرکت بوده، این شرکت در مسیر نوآوری و توسعه با سرعت حرکت کرده و ارزش افزوده بالایی برای صنایع به‌وجود آورده است. از دید خانم خرسند کمک به شرکت‌های کوچک و متوسط که قلب نوآوری و خلاقیت هستند زمینه را برای افزایش رقابت‌پذیری اقتصاد فراهم می‌کند.

ایشان همچنین درتعدادی زیادی از شرکت ها وموسسات فنی وتکنیکی مانند : بنیاد دانش ، SOS  ، AB  ، Beijer  الکترونیک AB  ، ودانشگاه کشاورزی جزو هئیت مدیره بود.

ماریا خرسند رئیس بخش تحقیقات و آکادمی سلطنتی علوم مهندسی IVA سوئد بوده ودرضمن رئیس شورای هماهنگی برای هوشمند سازی شبکه است . رئیس جمهور سوئد برای داشتن طرح های موفق وتحقیقی وکاربردی از خانم ماریا خرسند درطول خدمت اش تشکر کرده بود .

انجمن تحقیقات وفناوری تجارت اروپا نیز که یک سازمان غیرانتفاعی است درسال1999با کارکنان ترکیبی از 150000 نفر وگردش مالی 15 میلیارد یورو درزمینه های زیادی با خانم خرسند طرح های تحقیقاتی پیرامون علم انتقال وفن آوری اقتصادی ،تولید ،ادغام وحل وفصل چالش های بزرگ درجامعه داشته است  .

خانم ماریا خرسند در پاسخ به این که چه عاملی  موجب گردید :که او به مدیریت پروژه بلوتوث برسد، درپاسخ می گوید: “کسی چیزی در این مورد به من نگفت، اما گمان می کنم بلندپروازی و اشتیاق من به دست و پنجه نرم کردن با مشکلات در این میان نقش مهمی داشته است.”

خانواده خانم خرسند علاقه زیادی به این داشتند،که فرزندانش پس از پایان تحصیل به ایران بازگردند، اما خانم ماریا خرسند و خواهرش پس از پایان تحصیل تصمیم به ادامه زندگی در خارج از ایران گرفتند .

 

خانم خرسند همسر سوئدی خود را هنگام تحصیل در دانشگاه فولرتون درکالیفرنیا ملاقات کرد و پس از ازدواج با او، در اواخر دهه ۸۰ میلادی به سوئد مهاجرت کرد. او پیش از آن تجربه کار در چند شرکت نفتی و کامپیوتری آمریکایی چون شرکت نفتی یونیون کالیفرنیا و شرکت کامپیوتری یونیسیس را به تجربیات کاری خود اندوخته بود و همین مساله باعث شد پس از ورود به سوئد بتواند در کمپانی بزرگ اریکسون استخدام شده ومشاور عالی چندین پروژه وعضو هیات مدیره چندین شرکت آی تی محور گردد .

مدیر سایت، مدرس و مشاور کارآفرینی وکارآفرینی حوزه دیجیتالی

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس